Chevening Alumni Programme Fund (CAPF) projekat
“Empowering Women in Engineering”

Naš projekat ima za cilj da promoviše rodnu ravnopravnost u inženjerstvu tako što će se baviti značajnim razlikama u broju zaposlenih prema polu unutar različitih industrija u oblastima: mašinstva, elektronike, građevinarstva, saobraćaja, transporta, proizvodnje, IT industrije itd. Potreba za ovim projektom proizilazi iz kontinuirane nedovoljne zastupljenosti žena u inženjerskim oblastima, jer statistika pokazuje da je u našoj zemlji, posebno van glavnog grada Srbije, zastupljenost žena na poslovima inženjerstva neprihvatljivo manja u odnosu na muškarce. Želimo da promovišemo decentralizaciju i ohrabrimo mlade inženjerke na jugu Srbije da razvijaju svoje karijere. U realizaciji projekta učestvuje Chevening društvo i Chevening alumni iz cele Srbije.

Aktivnosti projekta:

Razvoj kapaciteta (trening): 5 edukativnih radionica na tehničkim fakultetima u Nišu, na kojima pored trenera i edukatora za rodnu ravnopravnost učestvuju i uspešne inženjerke, snažni uzori iz različitih državnih i privatnih kompanija, sa ciljem da motivišu i ohrabre studentkinje da grade i razvijaju svoje karijere nakon fakulteta. Nakon radionica sledi završna konferencija sa fokusom na rodnu osetljivost iz različitih uglova, pravnih, ekonomskih i društvenih aspekata, koja uključuje eksperte iz javnih, privatnih, obrazovnih i državnih institucija.

Kampanja za podizanje svesti je organizovana kroz realizaciju radionica na tehničkim fakultetima i kroz studijske posete niškom aerodromu i niškim fabrikama. Monitoringom i različitim mehanizmima evaluacije uspostavićemo sisteme za praćenje i evaluaciju uticaja naših aktivnosti na promovisanje rodne ravnopravnosti u inženjerstvu.

Projekat ima za cilj da podigne svest o značaju decentralizacije, zatim važnosti rodne ravnopravnosti, da pruži priliku i da podstakne neaktivne i manje aktivne Chevening alumniste iz cele Srbije, kao i da se stvori pravednije i inkluzivnije okruženje u svim oblastima inženjerstva.

Chevening društvo Srbije je dobrovoljno, nestranačko, nevladino i neprofitno udruženje koje okuplja bivše I sadašnje stipendiste vlade Velike Britanije a posebno nosioce Chevening stipendije. Cilj Chevening društva su promocija Chevening programa stipendiranja, kao i afirmacija stipendista u zemlji i inostranstvu.

Rukovoditeljka projekta: Sanja Milošević

Sanja Milošević je po obrazovanju master inženjer vazdušnog saobraćaja.

Dobitnik je Chevening stipendije 2016. godine i član je Chevening društva u Srbiji.

Master studije Air Transport Management završava na Univerzitetu Cranfield u Velikoj Britaniji 2017. godine.

Svoje profesionalno iskustvo započinje stručnom praksom na aerodromu u Tivtu, zatim kroz stručna usavršavanja na aerodromu u Beogradu, a poslednjih 10 godina je zaposlena na aerodromu u Nišu, gde je prvo radila kao rukovoditeljka operativnih poslova, a trenutno je na pozociji Safety Manager.

Poseduje međunarodne  ACI i ICAO sertifikate iz Safety oblasti.

Trenutno pohađa doktorske studije na vazdušnom smeru Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, a iza sebe ima objavljene stručne radove na temu zemaljskog opsluživanja na aerodromu.